Ciepło z gruntu
Domy i mieszkania można ogrzewać energią z gruntu
Sposoby ogrzania budynków
Tradycyjne metody bazują na paliwach konwencjonalnych, czyli bezpowrotni traconych: węglu, ropie, gazie. Problem z tymi surowcami jest taki, że - po pierwsze - ich zasoby się zmniejszają i nie można ich odnowić, więc ich cena rośnie, a - po drugie - są raczej nieprzyjazne środowisku (może poza gazem).
W związku z tym należy stawiać na ekologiczne paliwo, którego nie brakuje. Alternatywne źródła energii cieplnej mają to do siebie, że ich zapasy są praktycznie niewyczerpane, czyli są odnawialne. Poza tym używanie promieni słonecznych, siły wiatru, odpadów drzewnych czy ciepła tkwiącego we wnętrzu Ziemi nie szkodzi środowisku.
Energia geotermalna
Naturalna energia pochodząca z gruntu zwana jest geotermalną. Na głębokości kilkuset metrów stale panuje temperatura zbliżona do 13 st. C. Wystarczy tylko doprowadzić ją do budynku i korzystać z niej cały rok. Latem, gdy słupki rtęci osiągają swoje maksymalne wartości, takie powietrze przyniesie orzeźwiający chłód, a zimą - gdy na dworze panuje mróz - przyjemnie ogrzeje albo wspomoże podstawowe źródło ciepła w domu.
Aby skorzystać z energii odnawialnej z gruntu, trzeba użyć pomp ciepła i rekuperatorów. Urządzenia te będą tłoczyć świeże powietrze do pomieszczeń i usuwać z nich to zużyte. Dzięki takiemu rozwiązaniu można obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz stać się bardziej eko.