Plusy i minusy pracowania w pomieszczeniach z klimatyzacją
Od pewnego czasu, systemy klimatyzacyjne są istotnym elementem wyposażenia coraz większej grupy miejsc. Szczególnie ważne są w zakładach pracy. Liczy się to tym bardziej, że odpowiednie normy prane nakazują pracodawcom utrzymanie określonej temperatury w pomieszczeniach dla pracowników. Jednak klimatyzacja nie zawsze postrzegana jest w samych superlatywach.
Specjaliści przyznają, że w pomieszczeniach klimatyzowanych łatwiej jest się przeziębić. Najbardziej na tym cierpi nasze gardło. Zmiana temperatur odbija się jednak na całym ciele. Poza tym, trudniej jest dopasować strój do pracy. Choć na zewnętrz jest skwar, to w środku może być nam chłodno, więc musimy dbać o ubiór „na cebulkę”. Dodatkowo, system ten odbiera nam możliwość korzystania z uroku lata.
Najważniejszą zaletą klimatyzacji jest fakt, że nie jest nam zbyt gorąco. Wpływa to na lepsze samopoczucie, ale i na zachowanie wyższej kondycji przez cały dzień. Nawet przy największym upale nie grozi nam omdlenie ze zmęczenia. Świeże, chłodne powietrze orzeźwia dodając energii. Poza tym, nie musimy martwić się nadmierną potliwością.
Dla samego pracodawcy klimatyzacja jest praktycznie obowiązkowa. To najprostszy sposób zapewnienia podwładnym odpowiednich warunków pracy. Jednak, wiąże się ona ze sporym wydatkiem. Szczególnie kosztowne są systemy klimatyzacyjne kanałowe. Jeśli budynek jest starszy, to należy przeprowadzić w nim remont, tworząc kanały wentylacyjne, do których odpływać będą odciągane masy powietrza.
W nowych nieruchomościach kanały mogą być stworzone już podczas budowy. Mimo to, wygodniejszą dla nas wersją są instalacje klimatyzacyjne posiadające rekuperatory bezkanałowe. Pozwalają one na oszczędne dysponowanie ciepłem. Zachowują ciepło odciągane z lokum po to, by ponownie je odzyskać przy włączeniu ogrzewania pomieszczeń.
Łatwe w montażu, nieskomplikowane w działaniu rekuperatory bezkanałowe mogą zostać zastąpione przez klasyczne rekuperatory dachowe. Montowane na zewnętrz, potrzebują kanału, który poprowadzi powietrze przez cały system aż do właściwego zbiornika rekuperatora.