Nowoczesne rekuperatory, energooszczędne i ekologiczne zmywarki

Jeszcze kilkanaście lat temu z pewnością nikomu nie przyszło nawet do głowy to, że za kilka lat pojawią się urządzenia, które odciążą nas od prac domowych. Tak jak kiedyś nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że możliwe będzie bardziej efektywne sprzątanie za pomocą odkurzacza, tak zapewne niewiele osób mogło przypuszczać, że pojawi się urządzenie, które ułatwi zmywanie naczyń.

Dziś zmywarki stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób chętnie się decyduje na ich zakup nie tylko dlatego, że pozwalają ograniczyć wysiłek związany z koniecznością codziennego zmywania do takiego tylko minimum, które nakazuje wstawić naczynia do zmywarki i włączyć odpowiedni program, a następnie wyjąć umyte już talerze, szklanki a nawet sztućce.

Zmywarki są wybierane także dlatego, że pozwalają na naprawdę realne oszczędności, jeśli chodzi o zużycie wody. Zmywarka do umycia całego kompletu naczyń, nawet tych mocno zabrudzonych, potrzebuje nawet o połowę mniej wody.

Jedynym problem, który związany jest ze zmywarkami jest wysoka cena ich zakupu. Warto jednak zainwestować w zakup zmywarki skoro w perspektywie mamy naprawdę spore oszczędności. Szczególnie warto się rozejrzeć za nowszymi modelami zmywarek nie tylko dlatego, że mają bardziej designerski wygląd.

Nowoczesne zmywarki są jeszcze bardziej wydajne niż ich poprzedniczki. Prace nad udoskonalaniem tych urządzeń ciągle trwają, nic więc dziwnego, że wydajność związana z korzystaniem ze zmywarki nowszej jest jeszcze większa.

Nowoczesne zmywarki mają coraz więcej ciekawych funkcji i różne programy zmywania, co pozwala dopasować je do stopnia zabrudzenia naczyń. Z podobnymi programami mamy do czynienia w przypadku pralki, przy użyciu której dopasowujemy program zarówno do stopnia zabrudzenia, jak i do rodzaju materiału.

Oprócz możliwości skorzystania z różnych nowych funkcji, zmywarki nowoczesne posiadają jeszcze coś, co sprawia, że możliwe są duże oszczędności na zużyciu energii, nawet jeśli bardzo często korzystamy ze zmywarki.

Takie oszczędności zapewniają wymienniki ciepła, których zadaniem jest odzysk energii i wykorzystanie jej do ogrzania wody. W ten sposób zmywarka może pobierać wodę zimną, która tylko raz zostanie ogrzana. W kolejnych etapach zmywania wykorzystywane będzie ciepło zmagazynowane przez wymiennik, dzięki czemu zarówno pobór wody, jak i energii nie będzie zbyt duży.

Do tego, ciepło pochodzące z odzysku zostaje wykorzystane do wysuszenia naczyń. W ten sposób, nie zużywając dodatkowych ilości energii, mamy suche i błyszczące naczynia naprawdę przy minimum wysiłku.

Nie można jednak powiedzieć, by wykorzystanie w zmywarkach wymienników ciepła było odkryciem rewolucyjnym. Wymienniki są bowiem znane od dawna. Z powodzeniem są wykorzystywane zarówno w lodówkach, jak i w chłodnicach samochodowych oraz jako element systemów wentylacyjnych pod postacią rekuperatorów.

Ciekawą rzeczą jest to, że także rekuperatory są stale unowocześniane, dzięki czemu mogą jeszcze wydajniej odzyskiwać ciepło. Nowoczesne rekuperatory nie tylko posiadają większą powierzchnię wymiany ciepła, która zwiększa ich wydajność, lecz także pozwalają na częściowy odzysk z pary wodnej, dzięki czemu mogą nie tylko nagrzewać, lecz także nawilżać nadmuchiwane powietrze. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne przede wszystkim dla zdrowia osób przebywających w danym pomieszczeniu.

Nic dziwnego, że montażem rekuperatorów zajęli się właściciele budynków użyteczności publicznej. Ich wykorzystanie jest ekologiczne.